PTSD, czyli zespół stresu pourazowego

Czym jest zaburzenie stresowe pourazowe?

PTSD jest to rodzaj zaburzenia psychicznego, które jest formą reakcji na szczególnie stresujące wydarzenie w życiu, takie jak konflikt zbrojny, kataklizmy, wypadki w komunikacji, katastrofy, uwięzienie, bądź gwałt, czy molestowanie. Przyjmujemy, że ten rodzaj zdarzenia przekracza zdolności do poradzenia sobie z tym doświadczeniem.

Objawy charakterystyczne dla PTSD

Do kluczowych objawów, które mogą niepokoić i powinny skłonić do podjęcia diagnostyki u psychoterapeuty, lekarza, bądź specjalisty posiadającego doświadczenie w tej dziedzinie należą m.in.:

doświadczenie wspomnień traumatycznego wydarzenia, o charakterze nawracającym i gwałtownym, tzw. flashbacki; napięcie, uczucie wyczerpania, koszmary senne, unikanie sytuacji kojarzących się z wydarzeniem (np. bardzo silny lęk przed prowadzeniem samochodu, czy korzystaniem z komunikacji miejskiej), problemy ze snem.

Warto podkreślić, że objawy mogą pojawić się po pewnym czasie, nawet kilku tygodni, miesięcy, a utrzymywać się wiele lat.

Możliwości i formy leczenia PTSD

Psychoterapia

Według aktualnych badań, najbardziej efektywną formą pomocy w zespole stresu pourazowego jest terapia oparta na technikach ekspozycji, szczególnie przedłużonej ekspozycji, w tym psychoterapia poznawczo-behawioralna.

Farmakoterapia w PTSD

Lekami, które są najczęściej stosowane w zespole stresu pourazowego są leki przeciwdepresyjne należące do grupy SSRI. Istnieją jednak badania, które pozwalają na odpowiedzialne stosowanie również innych leków, natomiast kluczowe jest odbycie diagnostycznej wizyty lekarskiej u lekarza specjalisty, który będzie mógł na podstawie wywiadu diagnostycznego dobrać optymalną formę leczenia.

Diagnoza i terapia przewlekłego stresu pourazowego

Zespół stresu pourazowego to szeroki zakres objawów, mogą towarzyszyć także inne, jak np.: depresja, lęk, brak odczuwania przyjemności, odizolowanie od innych ludzi, poczucie odrętwienia, myśli samobójcze.

Niektóre zaburzenia mogą mieć podobne objawy, bądź współwystępować z PTSD. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy w powrocie do wewnętrznej równowagi.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, badania diagnostycznego, psychoterapii o udokumentowanej skuteczności w związku z powyżej opisanymi objawami, zachęcam do kontaktu i umówienia wizyty.

Wartą uwagi jest też oferta pomocy stowarzyszeń i fundacji, których przykładem może być POMOST.

ptsd
PTSD, czyli zespół stresu pourazowego

Inne wpisy