Pacjent wysokofunkcjonujący

W dniach 29.10.2022 r. – 30.10.2022 r. uczestniczyłem w szkoleniu poświęconym tematowi: pacjent wysokofunkcjonujący w pracy terapeutycznej w kontekście uzależnienia od alkoholu i innych substancji. Ważnym wątkiem szkolenia było uzależnienie od pracy, czyli tzw. pracoholizm.

Skorzystałem z doświadczenia dr Barbary Czardybon w zakresie diagnozy uzależnienia od alkoholu, narkotyków, leków oraz innych substancji bądź zachowań (pracoholizm, hazard) w kontekście osób wykonujących prestiżowe zawody lub zajmujących eksponowane stanowiska.

Często zdarza się, że do mojego gabinetu zgłaszaja się tzw. pacjent wysokofunkcjonujący, czyli osoby wykonujące zawody tzw. zaufania publicznego: lekarze, prawnicy, nauczyciele, wykładowcy, a także osoby prowadzące firmy. Potrzeby tych osób w terapii mogą różnić się, ze względu na inny poziom ponoszonych w z życiu strat i konsekwencji wynikających z używania substancji regulujących nastrój.

Cieszę się, że miałem okazje wymienić doświadczenia oraz poszerzyć umiejętności skutecznego motywowania osób wysokofunkcjonujących do pracy nad sobą i rozwoju.

Pacjent wysokofunkcjonujący

Inne wpisy